Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Ból, apatia, trzustka?

Forum

Ból, apatia, trzustka?

Witam. Mam sukę sterylizowaną, 5 letnią, spanielkę. Od tygodnia jest apatyczna, wykazuję objawy bólowe, piszczy leżąc, schodząc po schodach, wysiadając z samochodu. Ma podwyższone TG, HGB, HCT, MCV, MCH, obniżoną kreatyninę. Nie ma biegunki ani wymiotów, je normalnie, nie chce pić wody ale pije mleko, ostatnio schudła 1 kg, waży 12,2 kg. USG brzucha wyszło w porządku. Dostaje raz dziennie cefalosporynę w zastrzykach (choć wet., który ją leczy twierdzi, że nic jej nie jest). Na co choruje pies? Jakie dodatkowe badania mogę mu wykonać? To był bardzo zywy pies, w domu ostatnio nic się nie zmieniło, po zastrzykach czuje się lepiej, mniej ją boli.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-02-10
Dzień dobry.
Jeśli w badaniu klinicznym nie ustalono przyczyny objawów i nie umożliwiły tego również badanie krwi oraz badanie USG jamy brzusznej, a suczka wciąż wykazuje objawy bólowe diagnostykę należy kontynuować. Podejrzenie przyczyny i stworzenie listy rozpoznań różnicowych powinno nastąpić na podstawie wywiadu i badania suczki w gabinecie. Następnie powinniśmy wykluczać kolejne możliwości - jeśli podejrzewamy przyczynę metaboliczną powtórzmy badanie krwi i/lub rozszerzmy panel oznaczeń, chcąc wykluczyć/potwierdzić źródło problemu w układzie ruchu należy wykonać RTG danej okolicy, itd. Rodzaj badań dodatkowych lekarz dobiera zależnie od podejrzenia przyczyny choroby, czasem lista ta może być długa i może to być trudne zadanie. Można oczywiście równolegle prowadzić terapię objawową (leczenie przeciwbólowe/przeciwzapalne, antybiotykoterapia osłonowa), jeżeli są ku temu wskazania.
Przy braku objawów z przewodu pokarmowego i zmian we krwi oraz USG (chociaż w tym ostatnim trzustkę trudno jest dobrze ocenić - badanie powinien wykonywać lekarz z dużym doświadczeniem w ocenie obrazu USG) wykluczyłbym zapalenie trzustki.
Jeśli objawy nasilają się podczas ruchu, przyczyny szukałbym w tym układzie. Dokładne badanie kończyn, stawów, kręgosłupa - ortopedyczne i neurologiczne, powinno dać odpowiedź czy należy szukać dalej w którejś konkretnej okolicy. Konieczne może okazać się badanie RTG. Jeśli problem nie jest związany z kręgosłupem (uciskiem na rdzeń kręgowy), można spróbować podać niesterydowe leki przeciwzapalne i zobaczyć jak suczka na to zareaguje.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl