Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Białko w moczu a operacja usunięcia listw mlecznych

Forum

Białko w moczu a operacja usunięcia listw mlecznych

Dzień dobry, Sunia, ur 08 czerwca 2010, waga w dniu badań: 5,7, mieszanka z chihuahua. W połowie grudnia ze względu na planowane dwie operację usunięcia listw mlecznych (4 małe guzki) miała robione badania krwi oraz moczu. Wcześniej (w wieku około 1 roku, po drugiej cieczce) miała operację sterylizacji z powodu podejrzeń o ropomacicze. Rok temu (w wieku 5 lat) miała usuwany guz, który okazał się tłuszczakiem. Sunia przeszła też 4 lata temu zapalenie zatok okołoodbytniczych i co dwa miesiące chodzę z nią na ich opróżnianie. WYNIKI z połowy grudnia 2016: Krew: ALP 29.7 U/L ALT 37.1 U/L AST 18.9 U/L Crea 1/39 mg/dl BUN 26.5 mg/dl AMY 1058.5 U/L Mocz: BLD neg BIL neg URO 1.0 mg/dl KET neg PRO 30mg/dl WIT neg GLU neg PH 7.0 S.G >=1.025 LEU neg Ze względu na białko w moczu sunia miała podawany antybiotyk (nie mogę rozczytać Alb...) w zastrzyku: zastrzyk, po dwóch dobach kolejny zastrzyk, po dwóch dobach powtórka badania moczu: wynik identyczny. Po drugim badaniu moczy otrzymała jeszcze jeden zastrzyk, dostała proszek ipaktine (dwa razy dziennie 1mg) oraz specjalną karmę royal canin renal. Ma też schudnąć 1kg, gdyż ma nadwagę. Po dwóch tygodniach powtórzono wynik moczu - identyczny. Suni zalecono karmę Royal Canin Renal. Jadła ją niechętnie i na początku roku dostała problemów żołądkowych - ostre biegunki, podwyższona temp ciała, raz zwymiotowała - po kilku zastrzykach z antybiotyku objawy zatrucia minęły. Wróciłam do żywienia standardowego (Bosh Rehwild) + Ipaktina. Po kolejnych dwóch tygodniach (połowa stycznia) powtórka badań moczu - u dwóch różnych weterynarzy: nadal to samo. Zalecenie: stosowanie karmy SpecyfikCKD przez3 mies. i powtórka badań. Karma jest stosowana do dnia dzisiejszego. Niedawno robiłam samodzielnie badanie testem paskowym - białko w moczu obecne w tej samej ilości. Czy w takiej sytuacji powinny być wykonane operacje usunięcia listw mlecznych? Jak postępować by zlikwidować białko? Uprzejmie proszę o

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2017-02-23
Dzień dobry,
białko w moczu na poziomie 30mg/dl nie jest przeciwwskazaniem do znieczulenia. Może ono pochodzić z różnych pięter układu moczowego (z nerek, pęcherza). Zależnie od tego wdraża się odpowiednie postępowanie. Tu brakuje oceny osadu moczu oraz ciężaru właściwego (oznaczenie tego parametru przez analizator jest niewiarygodne). W badaniu krwi parametry nerkowe (mocznik, kreatynina) są w normie. Nie widzę wskazań do zastosowania diety nerkowej i preparatu Ipakitine, szczególnie jednocześnie i bez dodatkowych oznaczeń parametrów biochemicznych (w tym fosfor, wapń). W mojej opinii konieczne jest uzupełnienie diagnostyki i zrewidowanie postępowania.
BluePearl
Data dodania: 2017-03-15
Ślicznie dziękuję za poradę niedawno wykonałam nowe badania.
W biochemii krwi parametr BUN wzrósł do wartości 37,2 mg/dl.
Badanie moczu wykonałam w laboratorium ludzkim gdyż nie mogę znaleźć w województwie zachodniopomorskim weterynarza, który wykonuje dokładniejsze badania niż testem paskowym. Wyniki moczu są następujące: 
Badanie ogólne moczu[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Przejrzystość [/color]Mętny [color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Barwa [/color]Brązowy (nie wiem czemu został oznaczony jako brązowy, wg mnie był jasno-żółty)[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Ciężar właściwy [/color]1,050 kg/l[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]pH [/color]9,0 (tydzień temu u weterynarza ph wynosiło 8.0 )[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Glukoza [/color]norm mmol/l[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Ketony [/color]1.5 (++) mmol/l[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7] [/color](u weterynarza do którego chodzę ketony zawsze wychodziły negatywne, jednak miesiąc temu u innego weterynarza też wyszły, ale w wysokości 5,2 mg/dl)[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Urobilinogen [/color]norm µmol/l[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Bilirubina [/color]neg µmol/l[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Białko [/color]test weryfikacji g/l[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Azotyny [/color]neg [color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Erytrocyty [/color]neg w µl[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Leukocyty [/color]pos w µlOsad moczu [color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Nabłonki płaskie [/color]nieliczne wpw[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Leukocyty [/color]5-10 wpw[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Bakterie [/color]liczne w prep.[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Kryształy fosfor.am-magnez. [/color]d liczne w prep.[color=#333333; font-family: "Lucida Grande", "Trebuchet MS", Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 13px; background-color: #ecf3f7]Weryfikacja - białko w moczu [/color]Białko w moczu 38,6 mg/dl
BluePearl
Data dodania: 2017-03-15
[color=#515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica; font-size: 11px]Ślicznie dziękuję za poradę niedawno wykonałam nowe badania.[/color][color=#515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica; font-size: 11px]W biochemii krwi parametr BUN wzrósł do wartości 37,2 mg/dl.[/color][color=#515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica; font-size: 11px]Badanie moczu wykonałam w laboratorium ludzkim gdyż nie mogę znaleźć w województwie zachodniopomorskim weterynarza, który wykonuje dokładniejsze badania niż testem paskowym. Wyniki moczu są następujące: [/color][color=#515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica; font-size: 11px]Mętny, [/color][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Brązowy (wg mnie był jasno-żółty), [/size][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Ciężar właściwy 1,050 kg/l, [/size][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]pH 9,0 (tydzień temu u weterynarza ph wynosiło 8.0), [/size][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Glukoza norm mmol/l, [/size][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Ketony 1.5 (++) mmol/l (u weterynarza do którego chodzę ketony zawsze wychodziły negatywne, jednak miesiąc temu u innego weterynarza też wyszły, ale w wysokości 5,2 mg/dl), [/size][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Urobilinogen norm, [/size][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Bilirubina neg, [/size][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Białko test weryfikacji [/size][color=#515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica; font-size: 11px]38,6 mg/dl, [/color][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Azotyny neg [/size]
[color=#515151][size= 11px]Erytrocyty neg, [/size][/color][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Leukocyty pos, [/size][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Osad moczu: [/size][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Nabłonki płaskie nieliczne wpw, [/size][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Leukocyty 5-10 wpw, [/size][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Bakterie liczne w prep., [/size][size= 11px; color: #515151; font-family: Tahoma, Verdana, Geneva, Arial, Helvetica]Kryształy fosfor.am-magnez. d liczne w prep.[/size]

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl