Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Atopowe zapalenie skory

Forum

Atopowe zapalenie skory

Witam jestem posiadaczką 4 letniego psa razy york. Od samego początku mamy problemy z drapaniem się po całym ciele i wygryzaniem łap. Chodziłam z nim po rożnych weterynarzach i najczęściej dostawał serię trzech zastrzyków ( AZS vert-tak mam w książeczce napisane ) był tez kilka razy kroplany advocatem. Miesiąc temu odwiedziłam kolejnego lekarza który na podstawie wywiadu ze mną stwierdził ze jest to atopowe zapalenie skóry przepisał encorton i zmienił karmę na RC snik care objawy ustały. Ale niepokoi mnie diagnoza z powodu nie przeprowadzeniu żadnych badań? Żaden lekarz nie pobierał krwi ani moczu czy to nie jest konieczne przy podawaniu sterydów? Możliwe ze objawy świądu mogą być spowodowane np. jakimś pasożytem ? Nie ukrywam ze nie pokoi mnie podawanie sterydów wykastrowanemu psu który przez nie jeszcze zwiększył masę swojego ciała .

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2015-08-25
Dzień dobry. Atopia jest to reakcja uczuleniowa na alergeny wziewne (np. pyłki, roztocza kurzu domowego), uwarunkowana genetycznie. Walka z nią jest trudna i długa, podobnie jak proces postępowania w celu jej rozpoznania. Po wykluczeniu innych chorób powodujących świąd i wywołujących zbliżony obraz kliniczny (nużyca, świerzb, alergiczne pchle zapalenie skóry), wyeliminowaniu wtórnych zakażeń (bakteryjne, grzybicze zakażenie skóry) oraz alergii pokarmowej, możemy postawić rozpoznanie atopowego zapalenia skóry. Po postawieniu rozpoznania w celu zidentyfikowania czynnika wywołującego uczulenie możemy wykonać badania serologiczne (badania krwi, testy śródskórne). Pozwala to na podjęcie próby wyeliminowania alergenu z otoczenia psa i rozpoczęcie terapii odczulającej. Jednak wysoki koszt takiego postępowania często uniemożliwia jego zastosowanie. Leczenie wówczas polega na terapii objawowej w celu zmniejszenia świądu. Stosuje się rutynowo leki przeciwhistaminowe, chociaż nie u wszystkich psów są one skuteczne. Alternatywą może być wykorzystanie leków o podobnym działaniu, należących do innych grup chemicznych. Wspomagająco podaje się także wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz stosuje się terapię miejscową, której elementem mogą być regularne kąpiele z użyciem szamponów przeciwbakteryjnych i hipoalergicznych. W koniecznych przypadkach kiedy nie udaje się opanować świądu, podaje się doustnie lub w formie iniekcji glikokortykosteroidy. Są one zwykle bardzo skuteczne, jednak ich działania niepożądane mogą uniemożliwiać długotrwałą terapię. W leczeniu atopii można zastosować dodatkowo leczenie immunosupresyjne cyklosporyną. Walka z atopią może wymagać dużej cierpliwości i konsekwentnego postępowania.
Więcej na temat atopii można przeczytać w artykule na stronie portalu:
http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/dermatologia/page1,atopia-atopowe-zapalenie-skory-u-psow-52.html
palina22
Data dodania: 2015-08-29
A jakie ma pan zdanie na temat leku Calcort ?
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2015-08-31
Nie używam obecnie tego preparatu. Informacje z jakimi się zetknąłem są zwykle pozytywne. Lek łączy w sobie efekt podobny do typowych środków sterydowych z mniejszą częstotliwością występowania działań niepożądanych.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl