Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Atopia buldog

Forum

Atopia buldog

Posiadam siedmioletniego buldoga francuskiego. Gdy miał około roku pojawiło się u niego bardzo silne swędzenie i zaróżowienie skóry , rana w okolicy ogona którą bez przerwy ocierał o wszystko w domu . Pierwsze próby leczenia były przez stosowanie maści oraz szamponu dla alergików nie pomogło to w żadnym stopniu. Następnie lekarz zdecydował że spróbujemy odczulania , pies przeszedł badania które wykazały uczulenie na roztocza.Odczulanie także nic nie pomogło, nie posiadam już żadnych dywanów a pies ma legowisko w kuchni na czystym kocu. Po nieudanej terapii odczulania lekarz przepisał mu encorton .Po tym leku objawy znacznie się zmniejszyły . Mimo wszystko pies dalej się drapie ma dużo małych ran na ciele gdzie nie ma włosów jego szyja jest często różowa, ma niezaspokojony apetyt przez co jest bardzo otyły zdarza mu się często zjadać własne nieczystości a nie jestem w stanie stać przy nim przy każdym wyjściu na zewnątrz. Pies sika krwią ma problemy ze wzdęciami zapach w domu jest czasami paskudny. Ociera ściany domu. Jego oczy są bardzo suche i wzrok uległ znacznemu pogorszeniu. Nie ma mowy o odstawieniu sterydu bo po 1 dniu będzie się drapał bez opamiętania. Bardzo się przyzwyczaiłem do tego psa ale zastanawiam się nad uśpieniem go z konsultacją lekarza. Pies jest chory wiem że mu nic nie pomoże a sam już jestem tym zmęczony. Proszę o pomoc w podjęciu słusznej decyzji.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2016-05-18
Dzień dobry. Problem istotnie wygląda na złożony. Należałoby w takiej sytuacji rozważyć dwie możliwości postępowania. Pierwsza to kompleksowe uzupełnienie diagnostyki (nawet jeśli część badań była wykonana, ale dawno temu): badania w kierunku zaburzeń dermatologicznych (zeskrobiny, wymaz na bakteriologię + wykluczenie grzybów tj. drożdżaków i hodowla laboratoryjna w kierunku dermatofitów) i równocześnie badanie krwi (z szerokim panelem biochemicznym) oraz uwzględnieniem oceny tarczycy i nadnerczy. Lista jest długa, jednak wyniki mogą pozwolić na wykrycie chorób i/lub powikłań, z którymi można jeszcze sensownie walczyć. Omówienie aspektów takiego działania przekracza możliwości porady online. Jeśli zdecydowałby się Pan na to rozwiązanie, w razie potrzeby warto rozważyć konsultację w placówce specjalistycznej. Druga możliwość to eutanazja. W tym przypadku nie mamy bezwzględnego wskazania do tego zabiegu. Jeśli jednak komfort życia psa przestaje być akceptowalny dla niego samego i/lub dla właściciela zwierzęcia wówczas mówimy o względnym wskazaniu do uśpienia, czyli do eutanazji pacjenta. W podjęciu decyzji powinna być pomocna rozmowa z prowadzącym psa lekarzem weterynarii.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl