Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Arytmia serca u psa a zabieg usunięcia kamienia nazębnego

Forum

Arytmia serca u psa a zabieg usunięcia kamienia nazębnego

Witam, mam 12-letniego owczarka szkockiego i mam następujący problem: pies ma stwierdzoną arytmię serca (tak stwierdził weterynarz; objawem jest takie ciężkie "dychanie", jakby się dusił jakąś wydzieliną - ale pojawia się to na jakiś czas 1-2 razy w roku, weterynarz zbadał mu serce stetoskopem), a chciałbym wykonać u niego zabieg ściągnięcia kamienia nazębnego, gdyż objął on już chyba wszystkie zęby i wywołuje liczne stany zapalne dziąseł, a poza tym (tak powiedział weterynarz) kamień jest powodem baaardzo cuchnącego oddechu u mojego psa. Do tego zabiegu konieczna jest narkoza. I tutaj pojawia się problem: czy mój pies z arytmią serca po podaniu narkozy na pewno się obudzi? Jeden weterynarz powiedział, że lepiej nie ryzykować; z kolei drugi, że arytmia w ogóle nie przeszkadza, że będzie podłączony do EKG i w ogóle nie ma się czym martwić, tylko przyjeżdżać. Także jestem w kropce, bo nie chciałbym, żeby mój staruszek zszedł przy tak prozaicznym zabiegu, a z drugiej strony chciałbym go wyleczyć z tych stanów zapalnych i oddechu. Bardzo proszę o pomoc w rozstrzygnięciu tego problemu. Pozdrawiam serdecznie, Kuba

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-11-03
Dzień dobry
Arytmię jest dość trudno stwierdzić osłuchowo stetoskopem. Należy pamiętać, ze u psa występuje fizjologiczna arytmia oddechowa. Patologiczne arytmie można stwierdzić wykonując EKG i jest to właściwy schemat postępowania. By określić rozmiar niedomogi serca dobrze byłoby EKG uzupełnić zdjęciem RTG klatki piersiowej oraz i ile to możliwe ultrasonograficznym badaniem serca - echo serca. Ocena stanu klinicznego jest bardzo ważna. Serce ma duże możliwości kompensacji swojej wady i z tego punktu widzenia wada nie objawiająca się nietolerancją wysiłkową i innymi objawami klinicznymi np nocnym kaszlem, nie jest jeszcze bezpośrednim zagrożeniem.
Właściwa ocena występującej wady serca pozwala podjąć decyzję co do wykonania zabiegu. Pacjent kardiologiczny także może być zakwalifikowany do zabiegu, musi być tylko we właściwy sposób monitorowany. Wykonanie EKG podczas zabiegu to odpowiedni monitoring, czasem w lecznicach używa się także pulsoksymetru, co także wydatnie podnosi bezpieczeństwo zabiegu.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl