Forum
AKITA LAT 7, GRONKOWIEC OD 2 ROKU ŻYCIA!
Witam, razem z żoną jesteśmy właścicielami naszego ukochanego psa - suczki o imieniu Tasza rasy Akita, która będzie obchodzić swoje 7 urodziny 18 stycznia. Niestety w wieku ok. 2 lat wykąpała się w jakimś śmierdzącym stawie i nabawiła się Gronkowca.
Zaczęła chorować przede wszystkim od ucha. Jedno ucho zaczęło ropnieć, które było zdiagnozowane jako zapalenie ucha. Następnie zaczęły pojawiać się sączące i czerwone plamy na brzuchu, które bardzo swędzą przez co pies ciągle się drapał. Było to czasowo zaleczane u różnych weterynarzy z różnymi diagnozami od uczulenia na pchły, przez uczulenia od detergentów chemicznych używanych w domu, do alergii np. pokarmowej. Następnie zaczęły pojawiać się zmiany skórne, łysiejące placki małe i większe i w tych miejscach sierść zaczęła wypadać z naskórkiem. Lekarze weterynarii po pobranych fragmentach skóry, zeskrobinach i innych testach zdiagnozowali to jako zmiany grzybiczne a potem gronkowiec. Tasza była leczona antybiotykami i sterydami o szerokim spektrum, np. Cipronex, Kefavet, Encorton, Hydroxyzinum VP, oraz kąpiele w Hexodermie. Niestety problemy skórne wracają do dziś. O kosztach leczenia chyba wspominać nie trzeba. Wcześniej „zaleczanie” starczało na dłużej i były przerwy po kilka miesięcy bez drapania, bez zmian skórnych i wypadania sierści.
Ostatnia diagnoza po testach skórnych mówi, że Gronkowiec jest zaleczony, a te zmiany skórne są wynikiem imunologicznego zapalenia skóry.
Dodam tylko, że przez te sterydy i antybiotyki Tasza mocno przytyła i w listopadzie ważyła 46,5kg. W chwili obecnej jest na diecie od początku grudnia na karmie Royal Canin Obesity. Są już pierwsze rezultaty bo na dzień dzisiejszy waży 44kg, ale nadal pozostaje zapalenie skóry.
Prosimy o pomoc. Nie wiemy co robić! Czy da się to w ogóle wyleczyć? Gdzie szukać specjalisty?
Autor |
Wiadomość |
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
|
Data dodania: 2012-01-02
Leczenie powikłanych zakażeń skóry to zawsze sprawa trudna i długotrwała. Kuracja antybiotykowa powinna tu być podstawową formą leczenia. Regułą jest stosowanie antybiotyku minimum 6 tygodni, według ustalonej lekowrażliwości w badaniu bakteriologicznym. Należy także bezwzględnie stosować kurację wspomagającą, leczenie towarzyszących infekcji grzybiczych, podawanie preparatów wzmacniających miejscową oporność skóry: nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, biotyna, kąpiele antyseptyczne - stosowane min 1x w tygodniu.
W takich przypadkach należy bardzo ostrożnie stosować sterydy, bywa że nierozważna terapia sterydowa wydłuża lub wręcz uniemożliwia leczenie infekcji bakteryjnej.
Ważną sprawą, o której warto pamiętać i wykonać odpowiednie testy to zaburzenia hormonalne, czasem choroby skóry mogą nasilać się w okresie cieczki, wtedy bezwzględni należy wykonać zabieg sterylizacji. Należy także wykluczyć niedoczynność tarczycy czy nadczynność kory nadnerczy.
Czy ostatnie badania bakteriologiczne wykluczyły obecność bakterii?
|