Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii 1 tygodniowy szczeniak

Forum

1 tygodniowy szczeniak

witam w niedziele oszczenila nam sie suka. Jest to nie duzy kundel. To juz jej czwarty porod. Po drugim i trzecim porodzie szczeniaki zdechly po okolo 3 dniach. prawdopodobnie z braku pokarmu. suka miala zapalenie drog mlecznych. tym razem udalo nam sie uratowac 2 z 5 szczeniat(bylo to w srode). jedno z nich jest wieksze wazy 420 g natomiast drugi maluch 300g. pierwszy nie chce juz pic sztucznego mleka udalo mu sie znalezc dwie piersi z ktorych leci pokarm. drugi karmiony jest tylko sztucznie. Nie potrafi poradzic sobie z mlekiem od matki. Nie wiem ile ml powinien jesc piesek. Co ile mam go karmic? Na poczatku karmilam go co 2h od wczoraj co godzine, bo bardzo slabo wyglada. Jest zimny, teraz tez ogrzewam go sama. Jutro mija tydzien od porodu. Jakie szanse ma maly na przezycie? ostatni posilek daje mu o połnocy akolejny o 8 rano. Ile powinien zjadac zeby było w porzadku? weterynarz powiedzial tylko zeby karmic go mlekiem dla niemowlat, nigdzie nie dostalam zastepczego psiego mleka. Karmie go butelkadla niemowlat.Jesli on nie chce jesc to dawac mu na sile?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-10-09
Dzień dobry. Niestety karmienie szczenięcia mlekiem dla niemowląt nie jest najlepszym pomysłem. Skład mleka ludzkiego różni się znacznie od mleka suki i nie uda nam się w ten sposób zapewnić podaży wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju szczenięcia. Trudno jest też określić właściwą dawkę takiego preparatu. Jeśli lekarz weterynarii nie ma możliwości sprowadzenia preparatu mlekozastępczego dla szczeniąt w swojej hurtowni, to można taki środek zamówić w jednym z licznych sklepów internetowych (wybierając oczywiście ten z najkrótszym terminem realizacji dostawy). Dawkując preparat kierujemy się zaleceniami producenta. Częstotliwość karmienia szczenięcia w tym wieku to ok. 12 razy na dobę. Bardzo ważne jest dogrzewanie szczenięcia - powinien mieć temperaturę ok. 37.0 - 38.0 stopni (poniżej 35.0 nie funkcjonują enzymy trawienne). Do 3-4 tygodnia życia powinniśmy też stymulować oddawanie moczu i kału przez szczenię masując delikatnie jego brzuch. Trzeba też pamiętać, że szczenię, które nie spożyło mleka suki w ciągu pierwszych 24-48h po porodzie, nie otrzymało od niej ochronnych przeciwciał, co trzeba będzie uwzględnić w kalendarzu szczepień. Jeśli powtarza się problem z utrzymaniem kolejnego miotu szczeniąt należy rozważyć sterylizację suczki. Pozdrawiam.
AdriannaRuta
Data dodania: 2014-09-21
A co jeżeli suka się oszczeniła i po 6 dniach uciekła? Jak narazie karmimy szczenięta krowim mlekiem rozcięczonym z wodą.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl