Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Profilaktyka

Profilaktyka

Szczepienia u kotów

Szczepienie przeciwko białaczce kotów (FeLV).

 

Szczepienie przeciwko białaczce powinno być wykonane u kotów, w przypadku których istnieje zwiększone ryzyko infekcji (wychodzących na dwór, przebywających w skupiskach). Szczepimy wyłącznie zdrowe i wolne od wirusa białaczki zwierzę, a więc po przeprowadzeniu i uzyskaniu ujemnego wyniku testu ELISA. Testy te dostępne są w większości gabinetów weterynaryjnych. Badanie trwa kilkanaście minut i polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi, potrzebnej do wywołania reakcji immunologicznej. Następnie obserwuje się zmianę zabawienia na teście i na tej podstawie ocenia wynik.
Kocięta w wieku od 8 - 9 tygodni szczepi się dwukrotnie w odstępie kilkutygodniowym.
Postępowanie to nie utrudnia diagnostyki zakażenia FeLV, ponieważ polega ona na wykrywaniu obecności wirusa, a nie przeciwciał. Kolejne szczepienia należy przeprowadzać zależnie od stopnia ryzyka narażenia na kontakt z chorobą, ocenianego indywidualnie przez lekarza weterynarii.
W przypadku kotów przebywających wyłącznie w domu, które w nieodległym czasie mogą zostać narażone na kontakt z chorobą (wyjazd, wystawy, krycie) należy przeprowadzić szczepienie również dwukrotnie w odstępie 3 - 4 tygodni, przy czym drugie szczepienie powinno zostać wykonane z dwu- lub trzytygodniowym wyprzedzeniem.



Ryzyko związane ze szczepieniami.

 

Jak każda procedura medyczna również szczepienia mogą nieść za sobą pewne efekty uboczne. Zawsze istnieje ryzyko związane ze stosowaniem preparatów leczniczych, w tym także szczepionek. Na szczęście skutki niepożądane występują obecnie sporadycznie, co związane jest ze znaczną poprawą jakości preparatów. Takie objawy poszczepienne jak przejściowe zmiany w zachowaniu, osłabienie, zmniejeszenie apetytu, gorączka, bolesność stawów, kulawizna czy obrzęk w miejscu iniekcji są rzadkie i zwykle, jeśli już wystąpią, ustępują samoistnie po 1-2 dniach bez konieczności leczenia. W skrajnych przypadkach może dojść do reakcji o różnym stopniu nasilenia, wynikających z uczulenia zwierzęcia na składniki szczepionki - reakcji nadwrażliwości typu I lub II, co wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Innymi reakcjami niepożądanymi notowanymi w wyniku stosowania szczepionek u kotów są zmiany skórne jak odbarwienie włosa ale też mięsaki poszczepienne, choć wg wielu autorów powinno się mówić o mięsakach poiniekcyjnych (czyli mogących wystąpić właściciwie po każdej iniekcji). Mimo, że są one bardzo rzadkim powikłaniem, dotyczą ok. 1/10000 przypadków, to aktualnie nie poleca się wykonywania szczepień o kotów w okolicy łopatki (preferowane są boczna ściana brzucha, kończyny miedniczne i ogon).

Jak często pojawiają się działania niepożądane po podaniu szczepionek, szczególnie te niebezpieczne?

Odpowiedź brzmi: niezmiernie rzadko, bo z częstotliwością poniżej 1%. Wg jednego z badań potwierdzających występowanie działań niepożądanych po szczepieniach w USA sytuacja dotyczy 0,38% psów w ciągu 3 dni od iniekcji i 0,51% kotów w okresie 30 dni od podania  szczepionki.

 

Ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych w następstwie szczepienia jest minimalne, natomiast korzyści ze stosowania szczepionek nieocenione.



lek.wet. Mieszko Smulski
specjalista chorób psów i kotów


lek. wet. Martyna Wilk-Niepiekło
specjalista chorób psów i kotów


Przychodnia Weterynaryjna „Boliłapka" Warszawa

 

 

Bibliografia:

  1. Frymus T., Szczepienia psów i kotów, „Magazyn Weterynaryjny", Vol. 15 nr 111.
  2. Frymus T., Czy zalecenia do szczepień są potrzebne?, „Medycyna kotów - wybrane aspekty kliniczne" I, Konferencja Praktycy-Praktykom Warszawa 2008.
  3. Frymus T., Wirusowe, bakteryjne, grzybicze i prionowe choroby kotów, SIMAWLW Warszawa 2005.
  4. Staniec M., Adaszek Ł., Buczek K., Milczak K., Winiarczyk S., "Wytyczne dotyczące szczepień psów i kotów", "Magazyn Weterynaryjny", Zeszyt Edukacyjny Nr 7 Czerwiec 2017.
  5. Ziętek J., Adaszek Ł., Szczepienia ochronne psów, „Weterynaria w praktyce", Vol. 5 nr 2/2008.
  6. Ziętek J., Chrostek A., Adaszek Ł., Winiarczyk S., "Profilaktyka zwierząt towarzyszących", Wydawnictwo Elamed, Katowice 2016.

 

    1    2    3 
dodaj_ogloszenie.gif
help.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl