Jakiej wielkości psa wybrać?
Wielkość psa jest ważną sprawą. Duże psy mogą skutecznie pełnić rolę psów obronnych, ale koszty ich utrzymania są większe. Potrzebują więcej ruchu i nie nadają się do małych mieszkań. Psy małe i miniaturowe również potrzebują ruchu i długich spacerów, jednak ich potrzeby w stosunku do psów ras dużych są mniejsze. Lepiej też czują się w mieszkaniach. Duże rasy starzeją się szybciej niż małe. Te pierwsze mając 8-9 lat są już staruszkami, zaś drugie mogą nawet osiągać wiek 16-20 lat.
Pies czy suka?
Wybór płci bywa trudny. Większość właścicieli ma własne zdanie na ten temat. Obie płcie mają zarówno wady jak i zalety. Uważa się, że suki szybciej przywiązują się do właściciela i łatwiej je szkolić. Wiele osób odstrasza jednak ich cieczka, która pojawia się mniej więcej co sześć miesięcy. Część samic ma także tendencję do ciąż urojonych. Rozwiązaniem jest przeprowadzenie sterylizacji, która jednak zwiększa (jednorazowo) koszty utrzymania suki. Problem cieczek dotyczy także psów. Żaden nie oprze się ucieczce w poszukiwaniu suki, jeśli któraś w okolicy ma cieczkę, co bywa kłopotliwe zarówno dla właściciela psa jak i suki. Psy są bardziej skłonne do bójek. Bywa, że dominująca psia natura utrudnia szkolenie. Samce są na pewno bardziej niezależne niż samice.
Kundel czy rasowy?
Za kundelkami przemawia fakt, że rzadziej dotykają ich charakterystyczne dla niektórych psów rasowych choroby. Nie znaczy to jednak, że mieszańce nie chorują. Koszt zakupu mieszańca jest niższy. Temperament i wygląd psa dorosłego jest trudniejszy do przewidzenia. Zanim zdecydujemy się na kundelka warto dowiedzieć się jak wyglądają i jacy są jego rodzice - jeśli istnieje taka możliwość. Decydując się na przygarnięcie psa ze schroniska, warto dowiedzieć się jak najwięcej o jego charakterze, a także o przebytych szczepieniach i profilaktyce przeciwpasożytniczej. W przypadku zakupu psa rasowego wiemy jakie przeważają cechy charakteru - psy rasowe wyselekcjonowano, aby odpowiadały pewnym wymaganiom. Możemy też przewidzieć jakie, typowe dla danej rasy, jednostki chorobowe mogą dotknąć naszego pupila.
lek.wet. Natalia Jackowska
specjalista chorób psów i kotów
lek. wet. Mieszko Smulski
Przychodnia Weterynaryjna "Boliłapka" Warszawa
Bibliografia:
![]() |