Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Endokrynologia
 

Endokrynologia

Niedoczynność tarczycy u psów i kotów

Sercowo-naczyniowe:

  • bradykardia (rzadkoskurcz serca);
  • zmniejszona kurczliwość mięśnia sercowego;
  • zaburzenia rytmu serca.

 

Płciowe:

  • obniżony popęd płciowy;
  • niepłodność;
  • brak rui, słabo wyrażona ruja, cicha ruja, wydłużony okres anestrus (spokoju płciowego);
  • obniżona ruchliwość plemników;
  • mlekotok lub ginekomastia (powiększenie gruczołów sutkowych).


Oczne:

  • opadnięcie powieki;
  • lipidoza rogówki (zaburzenie metabolizmu lipidów i odkładanie się ich w rogówce);
  • owrzodzenie rogówki;
  • zapalenie naczyniówki


Wrodzona niedoczynność tarczycy (kretynizm): Szczenięta z wrodzoną postacią niedoczynności tarczycy charakteryzują się opóźnionym wzrostem i zaburzonym rozwojem psychicznym. Mają nieproporcjonalną budowę ciała, dużą i szeroką głowę, gruby wystający język, szeroki, kwadratowy tułów i krótkie kończyny. Są znudzone i apatyczne. Inne cechy to przetrwała szczenięca sierść, łysienie, brak apetytu, opóźnione wyrzynanie się zębów i wole. Występowanie wola jest zmienne i uzależnione m.in. od czynników opisanych powyżej.



Rozpoznawanie

 

Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych i badań laboratoryjnych, przede wszystkim opierając się na ocenie funkcjonowania tarczycy. W rutynowym badaniu krwi (morfologia i biochemia) można zaobserwować niedokrwistość oraz podwyższony poziom cholesterolu i triglicerydów. Do potwierdzenia występowania choroby stosuje się oznaczanie poziomu hormonów tarczycy i przysadki: tyroksyny całkowitej (T4) i wolnej tyroksyny (fT4) oraz tyreotropiny (TSH) we krwi zwierzęcia. Ważny przy tym jest rodzaj laboratorium, do którego wysyłamy próbki, szczególnie w przypadku TSH, który jest specyficzny gatunkowo i nie można zbadać go w laboratorium ludzkim. W skrócie można powiedzieć, że niskie stężenie fT4 i T4 przy podwyższonym TSH świadczą o niedoczynności tarczycy. Interpretacja jest jednak nieco bardziej złożona. Oceniając poziom hormonów lekarz musi uwzględnić czynniki wpływające na ich wzrost lub obniżenie. Mają tu znaczenie: wiek, masa ciała, rasa, otyłość, intensywny wysiłek fizyczny, ciąża, zabieg chirurgiczny/znieczulenie oraz stosowane leki i współistniejące choroby.



4ce9683281558.jpg
Rasy psów, u których...

Szczególną wagę należy przyłożyć do ostatniej kwestii, ponieważ właściwie większość chorób ogólnoustrojowych, zwłaszcza o zaawansowanym przebiegu, może obniżać poziom hormonów tarczycy. Mówimy wówczas o zespole eutyreozy chorobowej czyli zmniejszeniu poziomu hormonów tarczycy z prawidłową czynnością gruczołu. Terapia jest w takich przypadkach skierowana przeciwko chorobom współistniejącym, a poziom hormonów tarczycy wraca do prawidłowych wartości po wyleczeniu tych chorób.
Istnieje również możliwość badania pod kątem limfocytarnego zapaleniu tarczycy (jednej z głównych przyczyn niedoczynności narządu). Oznacza się poziom autoprzeciwciał skierowanych przeciwko tyreoglobulinie (Tg). Podwyższony poziom wskazuje na toczące się zapalenie tarczycy (nie na niedoczynność) i jest wskazaniem do monitoringu i ponownej diagnostyki czynności narządu w przyszłości.

    1    2    3    4      
 
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl