Glukoza - stanowi główne źródło energii dla organizmu. Jej poziom zależy od dostarczania z pożywieniem, wytwarzania z aminokwasów i uwalniania z zapasów w wątrobie, a także zużycia przez tkanki. Podstawowym regulatorem jej poziomu we krwi jest insulina, która obniża poziom cukru, a także działające przeciwstawnie hormony - glukagon, hormon wzrostu, adrenalina, kortykosteroidy, tyroksyna, które podwyższają poziom glukozy we krwi.
Podwyższenie stężenia glukozy (hiperglikemia, hiperglikozemia):
Obniżenie stężenia glukozy (hipoglikemia, hipoglikozemia):
Białko całkowite - białko stanowi ważny składnik osocza utrzymujący ciśnienie wewnątrznaczyniowe. Białko całkowite to mieszanina albumin, globulin, fibrynogenu, glikoprotein, lipoprotein i innych białek. Białka osocza ulegają stałej odnowie i degradacji. Stężenie białka we krwi zależy od jego podaży w pokarmach, od jego syntezy (głównie w wątrobie) oraz od stopnia utraty białek przez nerki, przewód pokarmowy, skórę i płuca.
Podwyższenie stężenia białka całkowitego (hiperproteinemia):
Obniżenie stężenia białka całkowitego (hipoproteinemia):
Powyższe siedem parametrów jest zazwyczaj oznaczane w tzw. profilu podstawowym badania biochemicznego krwi. W tym artykule opiszemy dodatkowo kilka ważnych parametrów, oznaczanych w rozszerzonych badaniach biochemicznych krwi.