Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Dermatologia

Dermatologia

Atopia - atopowe zapalenie skóry u psów

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry u psów. Choroba ta stwarza duże trudności w rozpoznawaniu i leczeniu chorych zwierząt, co wynika z jej przewlekłego charakteru, często występujących nawrotów oraz z różnorodności czynników, które ją wywołują.



Schorzenie to, zwane atopią, jest efektem nadwrażliwości u psów predysponowanych genetycznie na wziewne lub skórne antygeny, zwane alergenami. Zwykle pojawia się w wieku od 6 miesiąca do 6 roku życia. Najczęściej jednak zmiany zauważane są między 1 a 3 rokiem życia. Często są to alergie na roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, pleśń, łupież, na naskórek owadów itd. Na tę chorobę cierpi około 10-15% naszych pupili.

 

Najczęściej zauważane objawy, to rumień oraz świąd. Zmiany na skórze lokalizują się głównie na głowie (okolica oczu, warg, brody), w uszach, na brzusznej powierzchni ciała (szyja, pachy, pachwiny), na kończynach (przestrzenie międzypalcowe, palce, nadgarstek).

 

Świąd, poznajemy po częstym lizaniu, drapaniu, wygryzaniu i ocieraniu się. Pojawiać się może zarówno sezonowo, jak i niesezonowo. Nasilenie może być przez cały rok jednakowe lub wyraźnie zmieniać się okresowo. Z reguły w przypadku długiego czasu trwania choroby, zmiany skórne, w tym świąd, są jednakowo silne przez cały rok. Podczas wizyty istotna jest każda dodatkowa informacja od właściciela, jak np. intensywność świądu, którą można podać w skali od 0 do 10.
Przy atopowym zapaleniu skóry intensywność świądu wynosi zwykle od 2 do 7. Pomaga to w wyeliminowaniu innych chorób przebiegających ze świądem, ale intensywniejszym (świerzb, alergia pokarmowa).



Przez wylizywanie i gryzienie dochodzi często do wtórnych zmian na skórze (wyłysienia, przebarwienia, złuszczanie się naskórka) oraz infekcji: gronkowcowe ropne zapalenie skóry (grudki, liczne krosty), tzw. hot spot, czyli urazowo-ropne zapalenie skóry, Malassezioza (drożdżyca), nawracające zapalenie kanału słuchowego zewnętrznego, hiperpigmentacja (nadmierne zabarwienie skóry), strupy, wyłysienia. Opisane wtórne infekcje nasilają objawy, w tym świąd. Przy atopii spotyka się również zapalenie spojówek, rzadziej alergiczne zapalenie płuc i nosa.

 

Jednym ze sposobów leczenia psa, co będzie omówione niżej, jest stosowanie glikokortykosteroidów. Świąd często mija, ale trzeba mieć na uwadze, że jeśli doszło już do wtórnej infekcji (grzybiczej czy bakteryjnej), świąd może nie ustąpić. Podczas tego rodzaju leczenia, wskutek osłabienia aktywności układu odpornościowego (tzw. immunosupresji), może się pojawić uogólniona nużyca (pasożyt ten występuje w mieszkach włosowych, gruczołach).

 

 

Choroby towarzyszące:

 

Jednocześnie z atopowym zapaleniem skóry nasz pupil może cierpieć na nadwrażliwość na pchły, czy alergię pokarmową. Pierwszy problem zwalcza się podając środki przeciwpasożytnicze. Jeśli natomiast mamy do czynienia z jednoczesną atopią i alergią pokarmową, należy wprowadzić eliminacyjną dietę hipoalergiczną na 8-12 tygodni, w celu potwierdzenia i/lub wyeliminowania alergii pokarmowej.
W literaturze opisywane jest również kontaktowe zapalenie skóry towarzyszące atopii. Kontakt z drażniącym czynnikami nasila objawy.

1    2      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl