Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Padaczka u kota

Forum

Padaczka u kota

Witam! Jestem studentką III roku medycyny weterynaryjnej. Piszę, bo mam bardzo poważny problem z moim kotem (mieszaniec brytyjskiego i rosyjskiego kota, samiec, po kastracji, 4 lata, waga 7.5 kg) W maju tego roku stwierdzono u niego padaczkę. Diagnoza została postawiona na podstawie objawów i zostały wprowadzone leki przeciwpadaczkowe. Ku mojemu zdziwieniu nie przeprowadzono żadnych badań i nie brano pod uwagę faktu, iż kot dwa lata wcześniej miał wykryty uraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Po zmianie dwóch leków (Clonozepam i Miazodin) kot aktualnie przyjmuje Luminal (2 tabletki dziennie), jednakże napady padaczkowe nadal występują przynajmniej raz w tygodniu, czasami dwa razy w ciągu dnia. Po zmianie lekarza zajmującego się moim kotem zrobiłam badania krwi i moczu. Badanie moczu wykazało występowanie stanu zapalnego, dlatego też kot przeszedł kurację antybiotykową i aktualnie podaję mu leki osłaniające drogi moczowe. Chciałabym mu pomóc, bo ataki pomimo, iż teraz są słabe, są jednak męczące dla kota i dla mnie i chciałabym temu zaradzić, bo już nie mogę patrzeć na to, jak się męczy. Rezonansu przeprowadzić niestety nie mogę, ponieważ żadna z lecznic go w obrębie mojego miasta nie posiada...

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2014-10-01
Dzień dobry. Przede wszystkim należałoby spróbować postawić rozpoznanie polegające na rozróżnieniu czy mamy do czynienia z padaczką pierwotną (idiopatyczną) czy wtórną (reakcyjną). Temat jest bardzo szeroki i przekracza możliwości porady przez internet. Z pewnością warto byłoby rozważyć konsultację u lekarza zajmującego się neurologią weterynaryjną. W takich przypadkach istotnych jest bardzo wiele aspektów - od szczegółowego opisu napadów (pomocne jest nagranie video) np. występowanie ruchów pływackich podczas napadu i ślepota wskazuje na padaczkę pierwotną a stan padaczkowy na wtórną, po zaawansowane badania dodatkowe. Te ostatnie są konieczne, ponieważ na podstawie samych objawów nie można rozróżnić postaci choroby. Bardzo istotne jest badanie neurologiczne, które trzeba powtórzyć przynajmniej kilka razy w razie potrzeby oceny dynamiki zmian. Badanie krwi: morfologia i biochemia (jak najszerszy profil) + badanie moczu to podstawa. Warto też oznaczyć hormony tarczycy. Jeśli w przeszłości miał miejsce uraz odcinka szyjnego kręgosłupa, szczególnie na poziomie C1-C5, należałoby sprawdzić czy nie doszło do nawrotu problemu (zależnie od natury/charakteru urazu). Trzeba pamiętać, że przeglądowe zdjęcie RTG nie zawsze jest rozstrzygające. Wtedy należy pomyśleć o mielografii. Warto również wymienić badanie płynu mózgowo-rdzeniowego i wspomniany przez Panią rezonans magnetyczny. Jeśli potwierdzi się rozpoznanie padaczki pierwotnej, pozostaje leczenie objawowe. Podczas terapii fenobarbitalem trzeba pamiętać o okresowych kontrolach - oznaczanie stężenia leku w surowicy + co pewien czas profil podstawowy. Badania służą ewentualnej korekcji dawki i monitorowaniu działań niepożądanych.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl