Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Zoopsychologia

Zoopsychologia

Pies na smyczy

Kiedy wiemy, że nasz pies jest agresywny trzeba przede wszystkim zbadać tego przyczynę. Wtedy prowadzenie go na smyczy staje się koniecznością. Ale musimy go tego nauczyć. Tak, żeby spacer nie był udręką. Nauka prowadzenia psa na smyczy może okazać się zabawą a wspólna zabawa prowadzi do zacieśniania więzów pomiędzy psem i człowiekiem. To z kolei może korzystnie wpłynąć na spadek poziomu agresji.

 

 

Smycz daje też poczucie bezpieczeństwa ludziom, którzy boją się kontaktów z psami. Nie życzą sobie oni kontaktu z żadnym psem nawet najmniejszym i najmilej usposobionym. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że mają do tego prawo! Ich niechęć czy obawa może wynikać z różnych powodów. Jeżeli ktoś nie będzie tego respektował to ucierpieć może jego pies. Pamiętać należy o tym, że agresja działa też w drugą stronę i człowiek ogarnięty paniką może zaatakować psa.

 



Korzystanie ze smyczy jest niezbędne w przypadku gdy wiadomo, że pies nie przyjdzie na zawołanie. Na przykład kiedy suka ma cieczkę albo gdy pies ma silny instynkt łowiecki, a obok jest ruchliwa ulica albo gdy pies jest znany ze swojej agresji. We wszystkich tych przypadkach odpowiedzialność będzie polegać na użyciu smyczy. Dodatkowo w tym ostatnim również na tym, że właściciel zainteresuje się przyczyną agresji i podejmie środki zaradcze!



Idealną sytuacją byłoby odpowiednie przygotowanie psa do życia w społeczeństwie. Do dzielenia przestrzeni publicznej z rozmaicie zachowującymi się ludźmi, innymi psami oraz zwierzętami należącymi do innych gatunków. Można to zrobić poprzez wczesną socjalizację, trening posłuszeństwa oparty na pozytywnych metodach szkolenia i ciągłe budowanie więzi emocjonalnej. Spełnienie tych warunków sprawia, że pies czuje się bezpiecznie a dzięki temu otoczenie również pozostaje bezpieczne. W takim wypadku smycz stanowi tylko zadość uczynienie obowiązującym przepisom, które nieraz kategorycznie żądają aby psy chodziły w kagańcu i na smyczy.

 

Danka Grabczan
www.poli-anka.portalweterynaryjny.pl

 

Literatura:

  1. Turid Rugaas „Sygnały uspokajające - jak psy unikają konfliktów"; Galaktyka 2005.
  2. Jacek Gałuszka „Aria do mnie!"; Galaktyka 2007.
    1    2 
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl