Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Rozród i położnictwo

Rozród i położnictwo

Wnętrostwo u kotów

Wnętrostwo jest wadą rozwojową polegającą na braku lub niecałkowitym zstąpieniu jąder do moszny. Rasą predysponowaną są persy, chociaż choroba ta może wystąpić także u innych ras kotów oraz mieszańców. W przypadku kotów poddawanych zabiegowi kastracji wnętrostwo jest stwierdzane u 1.7% (3). Najczęściej spotyka się wnętry jednostronne, tylko u ok. 10% osobników dochodzi do zatrzymania obu jąder w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym (2,3).Uważa się, że choroba jest uwarunkowana genetycznie, jednak w przeciwieństwie do psów, u kotów nie udowodniono dziedziczenia tej wady (2).
W okresie zarodkowym gonady znajdują się w jamie brzusznej w okolicy nerek. Z moszną łączy je więzadło, które podczas rozwoju organizmu ulega skróceniu i ściąga je przez kanał pachwinowy do worka mosznowego. U kocurków zstępowanie jąder jest już ukończone w momencie porodu. Jądra są jednak bardzo małe i miękkie, a mięsień dźwigacz jąder ma tendencję do podciągania ich w okolicę pachwinową, dlatego są one trudno wyczuwalne przy omacywaniu (1). Tzw. wędrujące jądra pomiędzy jamą brzuszną i workiem mosznowym są zjawiskiem powszechnym i akceptowalnym do 5 a nawet 7-8 miesiąca życia. (2,3). Przyczyną nieprawidłowości w zstępowaniu jąder do moszny mogą być różne wady anatomiczne powstające lub ujawniające się podczas rozwoju płodowego.

 

Wnętrostwo może być jedno- lub obustronne, zależnie od tego czy mamy do czynienia z niezstąpieniem jednego lub obu jąder. W zależności od położenia niezstąpionego jądra wyróżnia się wnętrostwo pachwinowe i brzuszne. Zdecydowanie rzadziej zdarza się sytuacja, w której jądro umiejscawia się pod skórą między prąciem, a kanałem pachwinowym (tzw. jądro ektopowe).Pozostające w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym jedno lub oba jądra zachowują wewnętrzną czynność wydzielniczą przy braku spermatogenezy tzn. że są one aktywne hormonalnie (wytwarzają testosteron odpowiedzialny m.in. za zachowania behawioralne u samców), lecz nie produkują plemników. Kocury dotknięte wnętrostwem jednostronnym są zdolne do rozmnażania.

 

U kotów, w przeciwieństwie do psów, nowotworzenie zatrzymanych jąder jest sporadyczne (2,3).

 

1    2      
help.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
dodaj_ogloszenie.gif
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl