Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Profilaktyka

Profilaktyka

Odrobaczanie psów i kotów

Brak widocznych pasożytów w kale nie oznacza braku inwazji.



Obecnie odchodzi się od profilaktycznego odrobaczania dorosłych zwierząt kilka razy w roku na rzecz badania kału. Kał powinno się badać przynajmniej co 3 - 4 miesiące, co wynika z cyklów rozwojowych najczęściej występujących pasożytów (2). Jednak w przypadku niektórych z nich cykle te są znacznie krótsze. Zwierzęta narażone na inwazję tych pasożytów należy częściej kontrolować, a w przypadku pozytywnego wyniku badania parazytologicznego częściej poddawać odrobaczaniu (2). Większośc inwazji pasożytniczych wymaga podawania leków przez kilka dni z rzędu.



4bc8423a7de8f.jpg
Jaja glisty pod mikroskopem
4e5cc4b73579c.jpg
Jaja glisty pod mikroskopem

Odrobaczenia nie należy traktować jak szczepienia profilaktycznego. 



Jest tu zasadnicza różnica: szczepionka powoduje powstanie przeciwciał, które zabezpieczają przez pewien czas przed zarażeniem, natomiast podanie „tabletki na robaki” ma na celu zabicie potencjalnie lub faktycznie występujących w naszym pupilu pasożytów. Odrobaczenie nie daje odporności na robaki.


Jak zbadać kał naszego zwierzęcia?

Badania kału wykonuje większość gabinetów weterynaryjnych. Część z nich na miejscu, inne korzystają z pomocy laboratoriów. Badanie jest tanie, a na wyniki nie trzeba długo czekać. Istotnym atutem jest również łatwość pobrania materiału – najlepiej z końcowego fragmentu stolca do plastikowego, szczelnie zamkniętego pojemnika. Można je dostać w gabinetach weterynaryjnych lub w aptekach. Kał należy zbierać przez 3 kolejne dni do jednego pojemnika (jako próbkę zbiorczą) przechowując go w lodówce (parapet za oknem nie stanowi tu alternatywy, istotna jest stała temperaura 4-8 stopni). Tak przygotowaną próbkę należy jak najszybciej dostarczyć do lekarza weterynarii.
Wynik dodatni jest pewny niemal w 100%, ale przy wyniku ujemnym interpretacja powinna być bardziej ostrożna. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki cyklów życiowych pasożytów, co przekłada się na okresowy brak możliwości wykrycia go w kale. Jednak mimo tego, w sytuacji, w której badamy kał profilaktycznie tzn. przy braku objawów, można uznać wynik ujemny za prawdziwy.



4e5cc4d85e7a6.jpg
Dodatni wynik badania kału w...

Inaczej przedstawia się sytuacja kiedy badamy kał kontrolnie w trakcie leczenia inwazji pasożytniczej lub w sytuacji wystąpienia objawów chorobowych z przewodu pokarmowego. Często wtedy badanie trzeba powtarzać kilkukrotnie pomimo wyników ujemnych (nie należy się wtedy denerwować i niecierpliwić, tak po prostu wygląda diagnostyka). Czasem ze względu na właściwości pasożyta lekarz może zalecić bardziej zaawansowane badanie kału np. oparte na technikach biologii molekularnej.

 

 

 

 

 

 

lek. wet. specjalista chorób psów i kotów Mieszko Smulski
Przychodnia Weterynaryjna „Boliłapka" Warszawa

 

lek. wet. specjalista chirurg Łukasz Sokalski
Warszawa

 


Bibliografia:

  1. Bowman D.D., Parazytologia Weterynaryjna. Georgis, Wydawnictwo Elsevier, Warszawa 2012.
  2. Klockiewicz M., Krótki felieton o odrobaczaniu, „Weterynaria w praktyce” 5/2004, s. 19-24.
  3. Klockiewicz M., Niuanse profilaktycznego odrobaczania psów, „Magazyn Weterynaryjny” 2009, vol. 18, nr 149, s. 1041-1043.
  4. Klockiewicz M., Wybrane problemy z „życia wewnętrznego” psów – przegląd najważniejszych inwazji pasożytów jelitowych, „Magazyn Weterynaryjny” 2004, vol. 9, nr 93, s. 55-58.
  5. Kotomski G., Odrobaczać czy nie odrobaczać, „Magazyn Weterynaryjny” 2003, vol. 12, nr 84, s. 5-6.
    1    2    3 
dodaj_ogloszenie.gif
help.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl