Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Prawo weterynaryjne

Prawo weterynaryjne

Warunki wyjazdu zwierząt za granicę

Coraz częściej wyjeżdżamy poza granice Polski, czy to na stałe czy tylko czasowo, i pragniemy zabrać ze sobą naszego pupila. W związku z tym, coraz częściej w lecznicach weterynaryjnych padają pytania odnośnie warunków takiego wyjazdu. A są one różne w zależności od kraju, do którego chcemy wywieźć zwierzę, jak również gatunku a czasem nawet rasy zwierzęcia.


Przemieszczanie zwierząt domowych jest uregulowane prawnie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013WYWÓZ PSÓW, KOTÓW I FRETEK DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ

 

1. Przede wszystkim zwierzę, które pragniemy wywieźć powinno być oznakowane. Może to być mikroczip umiejscowiony po lewej stronie szyi lub czytelny tatuaż w uchu albo pachwinie wykonany przed dniem 3 lipca 2011. Oznakowanie powinno nastąpić przed szczepieniem.

 

2. Oznakowane zwierzę powinno zostać przed wyjazdem zaszczepione przeciwko wściekliźnie:

 

 • a) przez upoważnionego lekarza weterynarii http://www.vetpol.org.pl/paszporty/rejestr-upowanionych-lekarzy-do-wydawania-paszportow
 • b) zwierzę musi mieć co najmniej 12 tygodni
 • c) w przypadku zwierząt dorosłych, poddawanych szczepieniu regularnie co 365 dni, nabiera ono ważności w dniu zaszczepienia.
 • d) w przypadku zwierząt szczepionych po raz pierwszy, lub gdy przerwa między szczepieniami była dłuższa niż 365 dni, szczepienie nabiera ważności po 21 dniach.

 

3. Aby móc podróżować z naszym pupilem musimy również wyrobić mu paszport, który wypełnia a potem również uzupełnia upoważniony lekarz weterynarii

 


4. Na 24 godziny przed przekroczeniem granicy kraju docelowego, zwierzę powinno zostać zbadane przez lekarza weterynarii, który w odpowiednim dziale paszportu podstempluje zgodę na wywóz.

 

5. W przypadku Wielkiej Brytanii, Finlandii, Norwegii, Irlandii i Malty obowiązuje także odrobaczenie zwierzęcia preparatem zawierającym prazikwantel lub inną substancję czynną o udowodnionym działaniu, na nie dłużej niż 120 godzin i nie krócej niż 24 godziny przed datą ich planowanego wwozu do ww państw (profilaktyka Echinococcus sp.).

 

6. Przed wyjazdem paszport powinien zostać zalegalizowany (pieczątka w odpowiednim dziale paszportu) przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.7. Wyjeżdżając poza UE w celach niehandlowych i planując powrót ze zwierzęciem należy wykonać badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie (nie dotyczy m.in. : Andory, Szwajcarii, Wysp Owczych, Gibraltaru, Grenlandii, Chorwacji, Islandii, Lichtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Watykanu). Badanie takie musi:

 

 •  być wykonane w laboratorium zatwierdzonym
 • zostać przeprowadzone i udokumentowane w odpowiednim dziale paszportu przez upoważnionego lekarza weterynarii
 • być wykonane nie wcześniej niż po 30 dniach od szczepienia
 • być wykonane zanim zwierzę opuściło UE do kraju trzeciego lub przejeżdżało przez jego terytorium
 • być wykonane nie później niż na 3 miesiące przed datą przemieszczenia z terytorium państwa trzeciego lub przejazdu przez jego terytorium do UE
 • wykazać poziom przeciwciał neutralizujących wirus wścieklizny w surowicy krwi, wynoszący co najmniej 0,5 j.m./ml
 • badania nie trzeba powtarzać jeśli zwierzę jest regularnie szczepione

 

Badanie nie jest również konieczne jeśli właściciel przedstawi pisemne oświadczenie, że w czasie przejazdu zwierzę nie miało kontaktu z innymi zwierzętami podatnymi na zakażenie wścieklizną i było zamknięte w środku transportu lub na terenie międzynarodowego portu lotniczego.

 

8. Zwierzęta domowe mogą być wprowadzane z państwa trzeciego tylko przez określone przejścia graniczne, po dokonaniu kontroli granicznej.

 

9. Warto także sprawdzić jakich ras psów nie wolno wwozić do niektórych krajów (zazwyczaj dotyczy to psów ras uznawanych za niebezpieczne i ich mieszańców).

 

10. Nie można wywozić szczeniąt i kociąt, które nie ukończyły 15 tygodnia życia, chyba że kraj docelowy dopuszcza taką możliwość (np. Dania) a i wtedy konieczne jest spełnienie określonych wymogów.

 

11. Nie można wywozić w celach niekomercyjnych więcej niż w sumie 5 sztuk zwierząt przez 1 właściciela. Odstępstwa dotyczą wyłącznie zwierząt podróżujących w celu uczestnictwa w wystawach, szkoleniach itp. o ile zostaną spełnione określone warunki:

 

 • właściciel lub osoba upoważniona przedstawią dowód na piśmie że zwierzęta te zostały zarejestrowane jako uczestniczące w wydarzeniu
 • wiek zwierząt wynosi ponad 6 miesięcy

 

W razie pytań najlepiej kontaktować sie z ambasadą danego kraju.

 

 

Dodatkowe informacje na stronach:


https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroze-ze-zwierzetami-towarzyszacymi

http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/index_en.htm

1    2      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl