Coraz częściej wyjeżdżamy poza granice Polski, czy to na stałe czy tylko czasowo, i pragniemy zabrać ze sobą naszego pupila. W związku z tym, coraz częściej w lecznicach weterynaryjnych padają pytania odnośnie warunków takiego wyjazdu. A są one różne w zależności od kraju, do którego chcemy wywieźć zwierzę, jak również gatunku a czasem nawet rasy zwierzęcia.
Przemieszczanie zwierząt domowych jest uregulowane prawnie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013
WYWÓZ PSÓW, KOTÓW I FRETEK DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ
1. Przede wszystkim zwierzę, które pragniemy wywieźć powinno być oznakowane. Może to być mikroczip umiejscowiony po lewej stronie szyi lub czytelny tatuaż w uchu albo pachwinie wykonany przed dniem 3 lipca 2011. Oznakowanie powinno nastąpić przed szczepieniem.
2. Oznakowane zwierzę powinno zostać przed wyjazdem zaszczepione przeciwko wściekliźnie:
3. Aby móc podróżować z naszym pupilem musimy również wyrobić mu paszport, który wypełnia a potem również uzupełnia upoważniony lekarz weterynarii
4. Na 24 godziny przed przekroczeniem granicy kraju docelowego, zwierzę powinno zostać zbadane przez lekarza weterynarii, który w odpowiednim dziale paszportu podstempluje zgodę na wywóz.
5. W przypadku Wielkiej Brytanii, Finlandii, Norwegii, Irlandii i Malty obowiązuje także odrobaczenie zwierzęcia preparatem zawierającym prazikwantel lub inną substancję czynną o udowodnionym działaniu, na nie dłużej niż 120 godzin i nie krócej niż 24 godziny przed datą ich planowanego wwozu do ww państw (profilaktyka Echinococcus sp.).
6. Przed wyjazdem paszport powinien zostać zalegalizowany (pieczątka w odpowiednim dziale paszportu) przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.
7. Wyjeżdżając poza UE w celach niehandlowych i planując powrót ze zwierzęciem należy wykonać badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie (nie dotyczy m.in. : Andory, Szwajcarii, Wysp Owczych, Gibraltaru, Grenlandii, Chorwacji, Islandii, Lichtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Watykanu). Badanie takie musi:
Badanie nie jest również konieczne jeśli właściciel przedstawi pisemne oświadczenie, że w czasie przejazdu zwierzę nie miało kontaktu z innymi zwierzętami podatnymi na zakażenie wścieklizną i było zamknięte w środku transportu lub na terenie międzynarodowego portu lotniczego.
8. Zwierzęta domowe mogą być wprowadzane z państwa trzeciego tylko przez określone przejścia graniczne, po dokonaniu kontroli granicznej.
9. Warto także sprawdzić jakich ras psów nie wolno wwozić do niektórych krajów (zazwyczaj dotyczy to psów ras uznawanych za niebezpieczne i ich mieszańców).
10. Nie można wywozić szczeniąt i kociąt, które nie ukończyły 15 tygodnia życia, chyba że kraj docelowy dopuszcza taką możliwość (np. Dania) a i wtedy konieczne jest spełnienie określonych wymogów.
11. Nie można wywozić w celach niekomercyjnych więcej niż w sumie 5 sztuk zwierząt przez 1 właściciela. Odstępstwa dotyczą wyłącznie zwierząt podróżujących w celu uczestnictwa w wystawach, szkoleniach itp. o ile zostaną spełnione określone warunki:
W razie pytań najlepiej kontaktować sie z ambasadą danego kraju.
Dodatkowe informacje na stronach:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroze-ze-zwierzetami-towarzyszacymi
http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/index_en.htm
1 2 |