Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Ortopedia

Ortopedia

Kulawizny u psów ras miniaturowych

Wrodzone zwichnięcie stawu ramiennego

Psy ras małych i miniaturowych mają skłonności do niestabilności stawu ramiennego wskutek płytkiej panewki stawowej i spłaszczenia głowy kości ramiennej. U zwierząt młodych z zaawansowanymi zmianami na skutek nawet drobnego urazu może dojść do zwichnięcia stawu ramiennego. Choroba dotyczy najczęściej pudli i szpiców miniaturowych. Kończyna piersiowa kontuzjowanego zwierzęcia utrzymywana jest w zgięciu, dłonią zrotowaną na zewnątrz. Rokowanie jest ostrożne, ponieważ nawet zabieg operacyjny nie daje gwarancji wyleczenia i bardzo często dochodzi do powtórnego zwichnięcia. Jako zabieg ratujący należy rozważyć artrodezę (stałe usztywnienie) stawu ramiennego.



Wrodzone zwichnięcie stawu łokciowego

Choroba dotyczy często obydwu kończyn przednich i może wystąpić u wielu osobników w miocie. Nieprawidłowy rozwój kości tworzących staw łokciowy prowadzi do przemieszczenia na stronę boczną kości promieniowej i łokciowej względem kości ramiennej. Dokładna przyczyna nie jest znana, przy czym najczęściej schorzenie dotyczy ras miniaturowych, takich jak Yorkshire terier. Zmiany strukturalne i zwyrodnieniowe występują we wczesnym wieku i nasilają się wraz ze wzrostem i zwiększeniem masy ciała. Objawy obserwuje się u szczeniąt w bardzo młodym wieku tj. ok. 6 tygodnia życia. Kończyny piersiowe ulegają zrotowaniu do wewnątrz z szeroko rozstawionymi łokciami, nadgarstki znajdują się blisko siebie, a kości śródręcza pochylają się bocznie. Leczenie polega na chirurgicznym zreponowaniu zwichnięcia.

 

 Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego

Połączenia w stawie kolanowym stanowią: kość udowa, piszczel, trzeszczki oraz aparat ścięgnowo-więzadłowy. Ogromne znaczenia mają tutaj więzadła krzyżowe (przednie i tylne), łączące kość udową i piszczelową wewnątrz stawu. Więzadło krzyżowe doczaszkowe (przednie) jest najczęściej zrywanym więzadłem u psów. Doprowadza to w rezultacie do kulawizny z powodu bólu i niestabilności połączenia stawowego. Diagnoza zerwanego więzadła opiera się przede wszystkim na wykazaniu niestabilności stawu w trakcie badania klinicznego (test szufladowy). Pomocne jest również badanie radiologiczne i punkcja jamy stawowej. Leczenie jest wyłącznie operacyjne. Obecnie stosowanych jest wiele technik naprawczych zerwanego więzadła.


Dr wet. Przemysław Szałecki
Gabinet Weterynaryjny Andrzej Krajewski
ul. Ks. Skorupki 38
05-91 Ząbki
tel. 22 799 29 72

    1    2 
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl