Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Hodowla i pielęgnacja

Hodowla i pielęgnacja

Strzyżenie i pielęgnacja psów i kotów domowych o półdługim i długim włosie
4be6dacf42dbf.jpg
Fot. Przychodnia Weterynaryjna...

AUTOR: BEATA WŁADYKA*

W celu umówienia wizyty proszę o kontakt telefoniczny: 0 502 443 474

Zapraszam serdecznie!

 

Pielęgnacja sierści naszego pupila to niewątpliwie jeden z bardzo ważnych elementów opieki nad zwierzęciem. Nowo nabyte szczenię czy kocię powinniśmy od samego początku przyzwyczajać do podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Bardzo polecam zakupienie odpowiedniego sprzętu (szczotki i grzebienia) dobrej jakości, ponieważ będzie on służył naszemu pupilowi do jego późnej starości. Młode zwierzątko przyzwyczaja się podczas regularnego czesania i kąpieli do faktu, iż manipulujemy jego częściami ciała bez robienia mu krzywdy. Takie czynności jak np. podnoszenie łapki, przytrzymywanie jej, obracanie łebka czy ogonka zminimalizują w przyszłości stres związany z pielęgnacją czy też, co jest istotne, ułatwią ewentualne wykonywanie czynności lekarskich.



Do codziennych rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych powinny należeć czesanie oraz przemywanie oczu. Do regularnej pielęgnacji zaś należą utrzymywanie w czystości uszu, przycinanie pazurków oraz kąpiele. Nie zapominajmy, że pieski czy koty dzielące z nami mieszkania ( i nierzadko sypialnie) potrzebują być czyste! Częstotliwość całkowitych kąpieli powinna oczywiście zostać dostosowana do stanu zabrudzenia pupila, tym niemniej codzienne mycie łapek i podbrzusza po spacerze jak również wycieranie pyszczka po posiłku powinno być dla pieska zwyczajną czynnością, którą akceptuje bez sprzeciwu. Należy pamiętać, iż do mycia sierści służą szampony przeznaczone wyłącznie dla psów i kotów. Są one dostępne w sprzedaży w gabinetach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych. Polecam używanie szamponów z odżywkami, które nawilżają skórę i sierść, ułatwiając w konsekwencji codzienne rozczesywanie. Zawsze pamiętajmy o dokładnym spłukiwaniu szamponu pod bieżącą wodą. Preparaty do kąpieli na sucho w postaci pudru czy talku nadają się do tego celu tylko sporadycznie, za wyjątkiem stosowania u piesków o sierści szorstkiej.



Pierwsze strzyżenie pieska powinno mieć miejsce w 2-3 miesiącu jego życia, najlepiej w wiosenno-letniej porze roku. Jeśli ten moment przypada jesienią lub zimą możemy zastosować strzyżenie częściowe. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku bardzo wskazany jest kontakt pieska z fryzjerem od możliwie najwcześniejszych miesięcy życia, w celu zaznajomienia go z hałasem maszynki czy nożyczek. Im wcześniej piesek zapozna się z powyższymi czynnościami, tym spokojniej będzie akceptował przez całe swoje życie regularne seanse „upiększania". W trakcie wizyty u fryzjera w porozumieniu z właścicielem dokonujemy wyboru fryzury mając na uwadze rasę pieska, jego tryb życia, porę roku, ewentualny stan zaniedbania sierści czy ilość czasu, jaką dysponuje właściciel przeznaczoną na regularne czesanie, jak również oczywiście preferencje estetyczne czy upodobania właściciela. W razie wątpliwości zawsze należy prosić o radę fryzjera czy też lekarza weterynarii. U niektórych piesków, zwłaszcza terierów, sznaucerów, jamników szorstkowłosych bądź spanieli istnieje możliwość zastąpienia strzyżenia trymowaniem. Jest to zabieg polegający na usuwaniu martwej sierści. Zwykle trymowanie przeprowadza się u psów startujących w konkursach piękności, ale powinno być ono wykonywane u każdego szorstkowłosego czworonoga. Pamiętajmy jednak, że zabieg trymowania jest dosyć długi i pracochłonny, co wiąże się z większymi kosztami niż klasyczne strzyżenie. Tu również w razie pytań czy wątpliwości wskazana jest konsultacja z fryzjerem.

1    2      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl