Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Gryzonie

Gryzonie

Guzy gruczołu mlekowego u szczurów

Guzy gruczołu mlekowego są jednymi z najczęściej pojawiających się nowotworów u szczurów. Rozwijają się u samiczek ale mogą również pojawić się też u samców. Zazwyczaj dotyczą szczurków powyżej pierwszego roku życia.



W zasadzie jedynym objawem mogącym sugerować początki nowotworu jest zgrubienie pod skórą na brzuchu. Może to wyglądać jak miękki owalny obrzęk lub twardy guzek, gładki lub pofałdowany, kulisty, owalny lub nieregularny w kształcie. 
Ponieważ gruczoły mlekowe u szczurków mają specyficzne ułożenie pod skórą, guzek może pojawić się w nietypowym miejscu np. pod pachą lub w pachwinie. Jego wielkość bywa różna – zależy jak uważnie właściciel obserwuje swojego pupilka i jak często bierze go na ręce.



Zwykle właściciele przychodzą do lecznicy kiedy zmiana na brzuchu ma ponad 1 cm średnicy, gdyż „wcześniej nic nie zauważyli", chociaż codziennie biorą szczurka na ręce.
Jest możliwe przeoczenie, ponieważ guzy gruczołu mlekowego mogą szybko rosnąć i „pojawić się nagle" a nie zawsze właściciele codziennie wnikliwie badają swojego zwierzaka. Najczęściej po prostu nie wiedzą, że powinno się to robić, zwłaszcza u samiczek powyżej 1 roku życia.

 

Niestety, często jednak czekają z wizytą u lekarza myśląc, że to nic groźnego. Zwłaszcza, że o dziwo szczurek nawet przy dużym guzie potrafi mieć świetne samopoczucie i nie widać aby cierpiał.
A guzek rozwija się.



Pomimo tego, że guzy gruczołu mlekowego zazwyczaj są niezłośliwe to jednak, jak wspomniałem, potrafią bardzo szybko rosnąć osiągając znaczne rozmiary. Skrajnie mogą ważyć więcej niż szczurek.
Zwierzak przez pewien czas czuje się dobrze, ale z czasem duży guz zaczyna go męczyć.
Leczeniem takiego guza jest w zasadzie zabieg operacyjny w narkozie, ponieważ terapia hormonalna nie zawsze jest skuteczna i długo trwa.

 

Dlatego...
... im mniejszy guzek, tym łatwiejsza operacja, krócej trwa, przez to krótsza jest też narkoza, mniejsze ryzyko operacji i szczurek szybciej zdrowieje.

Dlatego...
... apeluję aby obserwować swoich pupili, omacywać delikatnie ich brzuszki a każdą niepokojącą zmianę, która pojawiła się nagle, skonsultować z lekarzem weterynarii.
Im mniejszy guzek tym łatwiej go usunąć, zwłaszcza z nietypowych i trudnych operacyjnie miejsc, np. okolicy pachwiny.

 

lek. wet. Andrzej Krajewski
Gabinet Weterynaryjny Andrzej Krajewski
www.wetmedicor.pl

help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl