Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Diagnostyka

Diagnostyka

Badanie krwi u psów i kotów - morfologia

Badanie krwi jest jednym z najczęstszych badań dodatkowych wykonywanych u psów i kotów. Składa się z dwóch części - morfologii i biochemii. Morfologia informuje nas o liczbie krwinek czerwonych, liczbie krwinek białych oraz liczbie płytek krwi. Mówi także m.in. o procentowym stosunku jaki w całości krwi stanowią krwinki czerwone (hematokryt) i stężeniu hemoglobiny w krwinkach czerwonych. W badaniu morfologicznym mamy też tzw. obraz krwinek - czy są prawidłowej wielkości, kształtu. 



Ocena rozmazu krwi umożliwia znalezienie niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych np. pierwotniaka Babesia canis, wywołującego groźną chorobę psów - babeszjozę. W przypadku wybranych chorób konieczne może okazać się specjalne barwienie rozmazu pozwalające na wstępną ocenę funkcjonowania szpiku kostnego poprzez określenie liczby młodocianych form krwinek. Badanie biochemiczne krwi pozwala natomiast na ocenę funkcjonowania narządów wewnętrznych (nerek, wątroby).

 

Badanie krwi pozwala nam zlokalizować i ocenić co gryzie naszego pupila, zwłaszcza jeśli choroby nie można rozpoznać podczas badania klinicznego. Wskazuje jakie ewentualne badania dodatkowe warto jeszcze wykonać by znaleźć przyczynę choroby i daje wskazówki jakie zastosować leczenie. 
Idealnie byłoby wykonywać okresowe, kontrolne badanie krwi naszego psa czy kota raz do roku, a na pewno nie rzadziej niż raz na dwa lata. Pamiętajmy, że zwierzęta starzeją się szybciej i każdy rok życia psa czy kota to mniej więcej 4-5 lat „ludzkich".



4c488365e439c.jpg
Wartości referencyjne...

Każde zwierzę jest inne i pomimo określonych dla każdego gatunku norm (wartości referencyjnych) poszczególnych parametrów, warto porównywać wyniki naszego pupila z poprzednimi wynikami. Badanie krwi powinno być rutynowo wykonywane przed zabiegami chirurgicznymi, by ocenić czy nic złego nie dzieje się z naszym podopiecznym oraz by oszacować stopień ryzyka znieczulenia ogólnego.


W tym artykule postaramy się pomóc Państwu zrozumieć co oznaczają skróty i cyfry w badaniu morfologicznym oraz przy jakich przykładowych jednostkach chorobowych dochodzi do wzrostu lub spadku poszczególnych parametrów. Wartości referencyjne mogą się różnić zależnie od laboratorium (każde ma własne, nieznacznie różniące się normy), różne mogą też być jednostki, w których wyrażane są poszczególne parametry.



4c488444eb9de.jpg
Wartości referencyjne...

Krwinki czerwone (erytrocyty, E, Ery, RBC) - najliczniejsze z krwinek, ich główną rolą jest transport tlenu do tkanek. Przenoszenie tlenu jest możliwe dzięki temu, że zawierają czerwony barwnik - hemoglobinę, która ma zdolność wiązania tlenu. Czerwone krwinki wytwarzane są w szpiku kostnym, zaś w śledzionie są magazynowane oraz ulegają degradacji.

 

Wzrost liczby krwinek czerwonych:

  • odwodnienie - w tym przypadku dochodzi do rzekomego wzrostu liczby erytrocytów, gdyż w wyniku zagęszczenia krwi dochodzi do zmiany stosunku liczby krwinek do osocza;
  • stres - również rzekomy wzrost liczby krwinek, przy silnym pobudzeniu emocjonalnym (czasem wystarczy wizyta u weterynarza) dochodzi do skurczu śledziony i wyrzutu magazynowanych w niej erytrocytów do krwi;
  • niektóre choroby nowotworowe;
  • czerwienica prawdziwa - rzadko występująca choroba.

 

 

Spadek liczby krwinek czerwonych:

  • krwotok - niedokrwistość pokrwotoczna;
  • niedokrwistość innego tła;
  • pasożyty krwi np. Babesia canis, Haemobartonella u kotów;
  • choroby nerek - nerki wytwarzają hormon, który jest niezbędny do produkcji erytrocytów w szpiku kostnym.

 

1    2    3    4      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl