Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus białaczki kotów - FeLV

Szczepienia

 

Szczepienie przeciwko FeLV należy wykonywać u kotów, u których istnieje do tego wskazanie. Szczególnie zagrożone są koty wychodzące, kocięta i dorosłe koty pochodzące z dużych skupisk (hodowle, schroniska), a także koty nieznanego pochodzenia, przygarnięte z piwnicy czy z ulicy. Warto także rozważyć szczepienie, w sytuacji gdy w domu jest już kot, a chcemy przygarnąć drugiego. Nie wszystkie rutynowo wykorzystywane szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym kotów obejmują wirusa białaczki kociej, odpowiednie preparaty są jednak łatwo dostępne w gabinetach weterynaryjnych. Szczepienia powinny być przeprowadzone u niezakażonych, zdrowych kotów. Zaszczepienie kota zakażonego FeLV mu nie zaszkodzi, jest natomiast działaniem bezcelowym. W celu uniknięcia takiej sytuacji przed szczepieniem warto wykonać test na obecność wirusa FeLV we krwi. Kocięta szczepi się pierwszy raz w wieku 8 tygodni (gdy przestają działać przeciwciała przekazane z siarą od matki), następnie należy powtórzyć szczepienie po około 4 tygodniach. Dorosłe koty szczepi się co 2-3 lata (koty wychodzące częściej niż koty mieszkające w domu).



Zwalczanie wirusów w otoczeniu

 

Wirus białaczki w środowisku jest bardzo wrażliwy. W temperaturze pokojowej po wyschnięciu ginie już po kilku minutach, w wilgotnym środowisku przeżywalność jest nieco większa.
Na szczęście, rutynowo stosowane, domowe środki myjące bez problemu likwidują wirusa.

 

 

 

 

 

lek. wet. specjalista chorób psów i kotów Martyna Wilk-Niepiekło
Przychodnia Weterynaryjna "Boliłapka" Warszawa

 

 

Bibliografia:

  1. Frymus T., Wirusowe, bakteryjne, grzybicze i prionowe choroby kotów, SIMAWLW, Warszawa 2005, str. 26-45.
  2. Nelson R.W., Couto C.G., Choroby wewnętrzne małych zwierząt tom III , Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009, str. 1430-1436.
  3. Rypuła K., Kumala A., Profilaktyka swoista w chorobach wirusowych psów i kotów - aktualne poglądy, „Weterynaria w praktyce" vol.7 nr 4/2010.
  4. Sturgess K., Choroby wewnętrzne kotów, SIMAWLW, Warszawa 2005, str. 274-279.
    1    2    3 
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl