Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Babeszjoza psów

Czym grozi?

 

Nie rozpoznana w porę i nie leczona babeszjoza, jest chorobą - w większości przypadków - śmiertelną dla psów.
Śmiertelność wynika z postępującej anemii i osłabienia oraz powikłań w postaci niewydolności nerek i wątroby.
Szczególnie nerki są narażone na poważne uszkodzenie, w wyniku którego może dojść do nieodwracalnych zmian w tym narządzie. Nerki nie mają zdolności do regeneracji i przestają prawidłowo spełniać swoje funkcje.

 

Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i stosowne leczenie. W ciągu ostatnich lat jest coraz więcej zarażonych kleszczy, pierwotniaki są coraz odporniejsze, objawy zarażenia potrafią być niespecyficzne. Nie zawsze też uda nam się zauważyć, że nasz pies miał kleszcza.



4bc325118caa0.jpg
Zabezpieczenie preparatem w...

Co robić?

 

Przede wszystkim chronić swojego psa poprzez stosowanie środków odstraszających lub zabijających kleszcze. Są one dostępne w postaci kropli, podawanych psu bezpośrednio na skórę karku, lub w postaci obroży zakładanych na szyję.

 

Kleszczy jest coraz więcej, występują nie tylko w lasach i zaroślach, ale są też obecne na miejskich trawnikach. Zaczynają atakować bardzo wcześnie. Pojawiają się kiedy jest ciepło, a nie w konkretnej porze roku. Nie można ustalić terminu wiosna - kwiecień/marzec, zwłaszcza w naszym klimacie, gdzie „standardowe pory roku" powoli przestają obowiązywać. Kilka lat temu zdarzyły się bardzo ciepłe dni w styczniu i wtedy pojawiło się dużo zachorowań psów na babeszjozę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest całoroczna ochrona psa, oraz ograniczanie długich spacerów z niezabezpieczonym psem, podczas ciepłych dni np. w lutym.

 

Niestety, żaden preparat nie daje 100% gwarancji ochrony, nawet najlepszy. Zdarzają się przypadki znajdywania kleszczy, a nawet rozwoju choroby pomimo stosowania ochronnych preparatów. Jeśli po jednym preparacie pies „złapał" kleszcza, należy zmienić ten preparat na inny, o odmiennym składzie. A najlepiej stosować preparat zakraplany na kark i obrożę odstraszającą, zwłaszcza u dużych psów.



Należy bacznie obserwować swojego zwierzaka. Jeśli wystąpią u niego niepokojące objawy, jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza weterynarii i poprosić o wykonanie badania morfologicznego krwi w kierunku babeszjozy - nie są to duże koszty, a pozwalają wcześnie wykryć chorobę i skutecznie z nią walczyć. Nie wolno zwlekać z decyzją ponieważ pogorszenie stanu psa może nasilać się z godziny na godzinę.

 

Istnieje szczepionka przeciwko babeszjozie psów, ale jej skuteczność poddawana jest w wątpliwość. Preparat jest niedostępny na polskim rynku.

 

    1    2    3      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl